הורים
07 אוג, 2016

עיצוב חדר הילדים עם תשומת לב למגבלת גודל


כולנו מכירים את זה – היו לנו שני ילדים ופתאום יש לנו שלושה. משום מה, הדירה שלנו לא גדלה ביחס ישיר למספר הילדים. ובאופן כמעט מכעיס מספר חדרי השינה גם כן לא גדל. אבל הילדים כן גדלים ואז הם רוצים חדר משלהם. לא מעניין אותם הסיפורים שלנו שכשאנחנו היינו ילדים חלקנו חדר שינה עם אח או אחות. הם רוצים/דורשים את ה'ספייס' שלהם. ואנחנו, שלא כמו הורינו, מסכימים איתם; כן, אנחנו אומרים לבן או בת הזוג שלנו, הם צריכים חדר משלהם, הם כבר בני ארבע למען השם!

במקרה שאראלה לא מתקשרת אלינו, הפתרון שרובנו מגיעים אליו הוא לחלק את חדר הילדים המרווח לשני חדרים קטנים. לפעמים אנחנו גם 'גונבים' קצת מחדר השינה שלנו, או מחלל אחר בדירה, הכול בשביל שלמלאכים הקטנים תהיה את האופציה לטרוק את הדלת ולהסתגר בחדר שלהם כשהם יהיו בני אחד-עשרה.

עיצוב וארגון חדר קטן מידות הוא אתגר לא קטן. הרי אנחנו רוצים שאם כבר עשינו את המהלך והשקענו בשיפוץ, אז שלילדים יהיה מקום שנוח להם לבלות בו ויפנו את הסלון ל'מבוגרים'. הנה כמה טריקים לגרום לחדר קטן להרגיש קצת יותר גדול.

הקירות הם החברים הטובים ביותר שלכם

חשוב לנצל את הקירות. כל רהיט או פריט שעומד על הרצפה יכול לאבד את רגליו ולהתלות על הקיר. מנורת לילה למשל. גם השידה המגושמת שליד המיטה יכולה להפוך למדף או שניים ולפנות מקום מתחתיה לספרים – סליחה, לטאבלט. גם מבחינת נראות, חלל ריק מתחת למדף שתלוי על הקיר נותן תחושה של אווריריות. (ישנן גם שידות עם מגירות שמיועדות לתלייה על הקיר, בגובה המיטה).

המדף גם יכול להתלות מעל המיטה, ובכך לפנות לחלוטין את החלל לצד המיטה. גם מנורת הקריאה שליד המיטה יכולה להפוך לגופי תאורה שמתחברים לצידו התחתון של המדף וכך פתרתם שתי בעיות בהברגה אחת.

כמובן שבימינו חדר ילדים ללא מסך, מחשב או טלוויזיה, הוא לא באמת חדר. לשמחתנו, המסכים כיום דקים מספיק על מנת לתלותם על הקיר. למקלדת מספיק שולחן כתיבה צר, והנה חסכתם עוד כמה סנטימטרים.

אחסון וארונות

העצה הפרקטית ביותר שיש היא: ארונות הזזה במקום ארונות עם דלתות נפתחות. זה אולי נשמע דבר פעוט, אך אין לזלזל בשישים סנטימטר לפחות של מרחב לפני הארון שצריך להותיר פנוי לחלוטין על מנת לפתוח את דלתות הארון. דלתות הזזה אולי מייקרות במעט את עלות הארון, אבל זה שווה את זה. זה גם מונע מהילדים לדחוף מכל הבא ליד לארון כשהם נדרשים לסדר את החדר ולהישען על הדלת בכוח על מנת שתיסגר.

מתחת למיטה זה עוד מקום אחסון יעיל, לצעצועים ונעליים. קופסאות מפלסטיק קשיח עם גלגלים שיכולים להישלף בקלות הן עזרה גדולה בשמירה על חדר מסודר, לפחות למראית העין. בכלל, גלגלים הם כלי עזר מצוין לחדרים קטנים, גם עבור רהיטים; שידה על גלגלים יכולה להיות מוזזת לפינת חדר, כמו גם כורסת ישיבה, ולפנות יותר מקום כשחברים באים לשחק.

צבעים

למרות שילדים נוטים לחבב צבעים עזים והרבה מהם ואז בגיל העשרה מפתחים חיבה יתרה לצבעים כהים – שחור הוא השחור החדש – ייתכן כי במקרה הזה יש מקום להשתמש בסמכות ההורית ולכפות עליהם בחירת צבעים רגועה יותר לחדר.

כשיש יותר משלושה צבעים בחדר זה יוצר בלגן בעיניים ובלגן מקטין, אמנם לא באופן פיזי את מידות החדר, אבל הרגשת המרחב נעלמת בחדר רווי צבעים חזקים ורבים. אז כדאי לכוון את הילד לבחירה של צבעים בהירים ושלא מתנגשים אחד בשני.

ילדים זה שמחה ויותר מכך, חשוב שהם יהיו שמחים

גם אם לנו החדר נראה קטן, יש לזכור שלקטנים עצמם הוא נראה גדול. באמת. ילדים רואים את העולם אחרת, יש להם רגישויות אחרות. אז גם אם אנחנו מסתכלים על החדר החדש ונאנחים, 'אוי, כמה שזה קטן' עבורם זו ממלכה שלמה ופרטית. וזה מה שחשוב באמת.עוד בנושא