שינה טובה
28 אוג, 2019

אל תוותרו על המקלחת שלפני השינה

היא מאזנת את הגוף לטמפרטורה הנכונה, עוזרת לישון טוב ומונעת בעיות בעור. 5 סיבות שישכנעו אתכם לא להיזרק למיטה לפני טקס הרחצה היומי.
מקלחת לפני השינה

אין ספק שמקלחת צוננת בבוקר היא נפלאה להתרעננות, לחידוד היצירתיות וגם לסידור השיער. אבל חשוב שהיא לא תהיה על חשבון המקלחת בערב.

גם אם אתם מתים כבר לסיים את היום, להיכנס למיטה ולשקוע בשינה ארוכה – יש לא מעט סיבות שבגללן ממש לא כדאי שתוותרו על מקלחת ערב טובה. קבלו את חמש הסיבות המרכזיות למה לעשות מקלחת לפני השינה – וגם טיפ: באיזה תנאים הכי מומלץ לעשות אותה.

עוזרת לנו להירדם

בין אם נרצה או לא, השעון הביולוגי שולט בגוף שלנו: הוא אומר לנו מתי להתעורר בבוקר, מתי לשכב לישון בערב ומתי אנחנו צריכים לאכול. הוא אחראי, בין היתר, גם לרמות ההורמונים לפעולות שונות שהגוף עושה.

אחת הדרכים שבהן השעון הביולוגי מאותת לגוף שצריך ללכת לישון, היא הורדה של טמפרטורת הגוף (בערך במעלה אחת).

איך זה בדיוק קשור למקלחת? מחקרים שונים הראו שכאשר עושים מקלחת או אמבטיה חמה, עוזרים לשעון הביולוגי לווסת את טמפרטורת הגוף כדי להגיע לטמפרטורה האידיאלית לשינה.

חום הגוף עולה בזמן שאנחנו במקלחת החמה והגוף מתקרר מיד כשיוצאים מהמים ומתנגבים. כדי למקסם את היעילות של מקלחת הערב, חשוב להקפיד על שני תנאים: הראשון הוא לא להתקלח במים חמים מדי והשני הוא לחכות לפחות 90-60 דקות מסיום המקלחת ועד ההירדמות כדי שהגוף יספיק להתקרר לטמפרטורה האידיאלית.

מטהרת את הנפש

מקלחת עוזרת להירגע, גם פיזית וגם נפשית. כשנכנסים למיטה צריך להרגיש נקיים בכל מובן – אם עבדתם והתרוצצתם כל היום, אין שום סיבה שתלכו לישון עם כל מה שהצטבר על הגוף בזמן הפעילות. כל מה שקשור ללכלוך, שומנים ואלרגנים נשאר בחוץ ולא נכנס אתכם אל בין הסדינים. בנוסף, כניסה נקייה למיטה מורידה את רמת הסטרס ומרפה את השרירים, מה שתורם ליכולת להירדם ולאיכות השינה.

מחייבת אותנו להתנתק

זמן המקלחת בערב לפני השינה הוא רגע נדיר שהוא "נטו שלנו עם עצמנו" – אין טלפונים, אימיילים, טלוויזיה או פייסבוק. גם אם מדובר רק בדקות ספורות, זה זמן טהור שיש בו רק אתכם ואת זרם המים ששוטף את גופכם. הניתוק הזה מטרפת היומיום עוזר לעבור מהכאוטיות של שעות הערות לתחושת הרגיעה החשובה כל כך לפני שהולכים לישון.

העור יגיד לכם תודה

כאשר מניחים את הראש על הכרית והפנים מלאות זיעה ושמנוניות שנצברו במהלך היום (במיוחד באביב ובקיץ), זה יכול להיגמר באקנה ובשאר בעיות עור לא רצויות. הסבר רפואי לכך הוא שהורמוני הגדילה משפיעים על המהירות שבה העור שלנו מתחדש והורמוני המין משפיעים על גודל בלוטות החלב בעור. שני ההורמונים האלה מופרשים ברמות גבוהות יותר בלילה. אם מתקלחים לפני השינה, ניקוי העור מפחית את הגירויים החיצוניים שיש עליו – מה שעוזר לשמור על איזון הורמונלי. השורה התחתונה: מקלחת לפני השינה נותנת להורמונים שתורמים לבריאות העור את ההזדמנות לעשות את עבודתם על הצד הטוב ביותר.

תחסכו זמן וכסף

כן כן, לגמרי ככה. אם מתקלחים לפני השינה, יש יותר זמן לפעולות בוקר חשובות כמו ארוחת בוקר. בנוסף, אצל משפחות גדולות הבוקר הוא "שעת העומס" של חדר האמבטיה ולפעמים צריך לחכות בתור עד למקלחת הנכספת. ולאנשים המחושבים בינינו, בשעות הערב תעריפי החשמל והמים נמוכים יותר – והבונוס הנוסף הוא שכאשר הולכים לישון נקיים צריך לכבס את המצעים בתדירות נמוכה יותר וכך חוסכים אפילו עוד חשמל ומים.עוד בנושא