הורים
01 ספט, 2022

ספר, זה כל הסיפור

ספר, זה כל הסיפור

רגע לפני ה"לילה טוב": 5 ספרים מומלצים לקריאה עם הילדים לפני השינה

כמה ייחלתם לחלק הזה של היום: הקטנטנים הולכים לישון – אחרי עוד יום מתיש עבור כל הנוגעים בדבר. הערב שלכם נראה באופק. אבל רגע לפני, מגיע השלב השווה באמת: זמן איכות של סוף היום – ובו טקס הפרידה שעיצבתם מדי ערב עם ילדיכם. שיר ערש? תובנות מהיום שחלף? כל אחד והווריאציה ההורית שלו.

אם גם אתם מחובבי הספר-לפני-השינה, פעילות מומלצת במיוחד בכל קנה מידה מחקרי – ומאסתם בקלאסיקות המאוד-מוכרות (סליחה פלוטו; סליחה איתמר) – אנחנו כאן בשבילכם. הנה כמה הצעות לספרים פשוטים וכיפים: לילדה או לילד ודאי – אבל לא פחות, לכם.

את לולה המופלאה אתם מכירים?

סדרת ספרי צ'ארלי ולולה היא סדרה נפלאה, כשכל ספר הוא ממתק ופנינה.

לולה היא האחות הקטנה, המצחיקה והדעתנית. אחיה הגדול צ'ארלי אמנם מתעצבן עליה לא מעט, אבל הוא אוהב אותה, ומנסה לעזור לה בכל כוחו ודמיונו. כשלולה טוענת שהיא לא עייפה, וששלושת הנמרים שבחדר מפריעים לה, צ'ארלי מכין לה, ולהם, חלב ורוד. הוא מציל את מברשת השיניים שלה מהאריה, מפנה את הלווייתנים מהאמבטיה ומוודא עם הכלבים המרקדים שמותר לה ללבוש את הפיג'מה שלהם.

הספר מלא בהומור, איורים משגעים ואהבת אחים. מה עוד אפשר לבקש?

"אני בכלל לא עייפה ואני לא הולכת לישון", מאת: לורן צ'יילד מאנגלית: אבירמה גולן. מתאים לגיל 4-7.

יש ימים כאלה, אפילו באוסטרליה

על אלכסנדר עובר יום איום. למעשה, עובר עליו יום איום ונורא וגרוע ולא טוב בכלל. נדבק לו מסטיק לשיער, הוא מחליק ונופל, הסוודר נרטב. המורה מרגיזה אותו, החבר הכי טוב שלו בכלל לא החבר הכי טוב שלו, הוא לא מקבל ממתק ורופא השיניים מוצא אצלו חור בשן. הוא מרגיש שכועסים עליו על לא עוול בכפו, ובכל פעם מחדש הוא מכריז שהוא מתכוון לעבור לאוסטרליה, שם הכל יותר טוב. בוודאות.

לכולנו יש ימים בהם הרצפה עקומה וששום דבר לא מסתדר. אפילו באוסטרליה. כמה מזל שמחר יום חדש.

"אלכסנדר והיום האיום ונורא וגרוע ולא טוב בכלל", מאת: ג`ודית ויורסט, מאנגלית: מיכל אלפון. מתאים לגיל 5-8.

רגע, אבל בלי תמונות?

כשבספר אין אף תמונה, שום-שום-שום תמונה, המבוגרים מחויבים להקריא את הכתוב – מלה במלה. גם כשכתוב….בהנוקו, בונגלי-בונגלו או אייייייינף.  כלומר, אלו הם החוקים, ואנחנו, כידוע, שומרי חוק.

לא נעשה לכם ספוילרים, אבל משחק אהוב במיוחד הוא לנסות לסיים את הספר בלי לצחוק בקול, ואת זה לא הילדים ולא המבוגרים הצליחו עד כה. ספר שנשען על כוחה של המלה הכתובה, וגורם לכל המשפחה להתגלגל מצחוק.

"הספר בלי תמונות", מאת: בי ג'יי נובאק. מאנגלית: דנה אלעזר-הלוי. מתאים לגיל 3-8.

בעצם, מה היא רוצה?

היא יודעת בדיוק מה היא רוצה. וההורים הנפלאים שלה? יעשו הכל בשביל לעזור לה. באמת. הם יקנו, יביאו, יארגנו, יזיזו, ישנו, ישיגו – עד חצי המלכות. הם מוכנים לסלול לה את הדרך לעולם מושלם, לתת לה את כל מה שביכולתם (ועוד הרבה דברים שלא) בשביל להגשים חלומות. למעשה, הכל חוץ מלעצור שנייה, לחכות רגע, ולהקשיב.

ספר נפלא על ילדה קטנה שיודעת בדיוק מה היא רוצה, וביקורת על עולם המבוגרים שרצים קדימה, על כל חלומותיהם ושאיפותיהם (המדהימים והמרגשים), בעבור הילדים, מבלי לשאול את השאלה הפשוטה ביותר – מה *את* רוצה?

"הילדה שרצתה," מאת: מאירה ברנע-גולדברג. מתאים לגיל 4-8.

המשימה – להציל את לואיס!

שרה לא נלחצת כשאחיה לואיס נבלע על ידי בולען. היא אפילו לא נלחצת כשלרוע המזל הבולען נבלע על ידי חוטפנית. שרה האמיצה והיצירתית יוצאת למסע משעשע להצלת אחיה לואיס מתוך בטנן של מפלצות רעבות, ובדרך חווה לא מעט הרפתקאות. לא נגלה לכם את המשך הספר, אבל באיורים המהממים יש רמזים מוחבאים המבשרים על הבאות, והטקסט השנון מבטיח השתתפות פעילה של כל המשפחה בהקראה.

"מי אכל את לואיס", מאת: ג'ון פרדל. מאנגלית: גילי בר הלל סמו. מתאים לגיל 3-7.עוד בנושא