למה בני נוער כל-כך שונאים לקום לשעת אפס?

למה בני נוער כל-כך שונאים לקום לשעת אפס?

שעת האפס, אותה התייצבות עגומה בכיתה בשעה מוקדמת להחריד, אחרי פרידה קשה מהמזרון המענג, כרוכה בשאט נפש עבור נערים ונערות רבים. הנוער נאלץ להשכים קום דווקא בגיל שבו ההורמונים משתוללים, כולל הורמון השינה – המלטונין. בגיל זה, הורמון זה משנה את זמני השחרור שלו, וגורם להם להירדם בשעות מאוחרות ולהתעורר טבעית בשעות הבוקר המאוחרות. המוחות הצעירים, שעובדים קשה כדי ללמוד לבחינות ולשמור על מורל ותפקוד חברתי, סובלים למעשה מעוד גורם דחק.

לשעות השינה של מתבגרים יש השפעה מכרעת על התפתחותם המנטלית והפיזיולוגית. דפוס השינה אצל מתבגרים מתאפיין במחסור בשעות שינה. האשמה נופלת בין השאר על האינטרנט והרשתות החברתיות, שאפשר לשקוע בהם עד אור ראשון. אחת התוצאות היא עייפות תמידית בשיעורים, נטייה לנקר מול המורים, קוצר רוח וירידה במצב הרוח עד לדיכאון של ממש.

באופן אידיאלי, המלצת המרכז לבקרת ומניעת מחלות בארה”ב (ה-CDC) לבני נוער היא לישון כ-8 עד 9 שעות ביממה, ולהתחיל את יום הלימודים בשעה 8:30. באחד המחקרים שעסקו בשינה אצל מתבגרים התגלה שהתלמידים המצטיינים בכיתה הם אלה שישנו יותר. תלמידים שבילו את הלילה בשינה איכותית גם חשו הערכה עצמית גבוהה יותר וגילו שאפתנות רבה יותר. המחקר, שניתח ראיונות עם 9,000 תלמידים, מצא שביטול שעת האפס גם גרם לירידה בשימוש בסמים, בבעיות נפשיות ובתאונות דרכים. מחקר נוסף מצביע על כך שהשכמה מוקדמת אצל מתבגרים קוטעת את שנת החלום, ההכרחית  להתאוששות העצבים מהמאמץ היומי ולשמירת הזיכרון והחומר הנלמד.

בישראל, מחקר מהשנים האחרונות מלמד ששעות הריכוז המרבי שעלו מדיווחים תלמידים מתחילות בשעה 10:00 בבוקר. עוד עולה, שמתבגרים ישראלים ישנים 7 שעות פחות בשבוע ממתבגרים באירופה. כרבע מתלמידי ישראל בגיל החטיבה והתיכון מדווחים שהם עייפים בבית הספר.

ישנם מחקרים המוכיחים כי תחילת יום לימודים בשעה 7:00 בבוקר אינה בריאה ולא יעילה וכי השעה 9:00 בבוקר היא המתאימה ביותר לפתיחת יום הלימודים, מבחינת הנוכחות, הערנות, ההישגים, מצב הרוח וכ”ו.

משרד החינוך בישראל אסר על בתי ספר להתחיל ללמוד לפני השעה 8:00 בבוקר, ושעת האפס בוטלה באופן רשמי. עם זאת, חלק מהמוסדות מקבלים אישורים מיוחדים לקיים שעת אפס. הסיבות להמשך התחלת יום הלימודים בשעה מוקדמת, מעבר להיצמדות למוכר, הן ניסיון להימנע משעות העומס בכבישים והתנגדות המורים להעברת יום הלימודים לשעות אחר הצהריים.

אז איך אפשר לשמור על האיזון בין הרצון של בני הנוער לבלות ולהישאר ערים אחרי החשיכה לבין הצורך לישון? הנה כמה עצות לשיפור איכות ומשך השינה:

  1. הימנעו משינה במשך היום גם כשאתם עייפים. כך תישנו טוב יותר בלילה.
  2. אל תשתו קפה בשעות הערב.
  3. השאירו את הסמארטפון מחוץ לחדר השינה.
  4. כשאתם כבר מתאחדים עם המזרון הגואל, עמעמו את האורות ונסו להירגע במשך מספר דקות.
  5. נסו לשמור על מספר שעות שינה זהות בסופי השבוע וביומיום.
צרו קשר

ראינו שהתעניינת בלמה בני נוער כל-כך שונאים לקום לשעת אפס?,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image