שינה טובה
01 יול, 2019

הקץ לעקיצות: כך תנצחו את היתושים

אם מתקפת היתושים הקיצית מדירה שינה גם מעיניכם (או יותר גרוע – מעיני הילדים שלכם), זה הזמן להתעדכן בכמה מדרכי המניעה היותר יעילות.
כל הדרכים להתגונן בקיץ מיתושים

שקט. כולם ישנים אחרי יום קיצי מלא בהרפתקאות. לפתע נשמע זמזום אימתני, כזה המזכיר בואינג 747, רק בתוך הבית. מילא זה שהיתושה התורנית נושאת אולי מחלות כמון קדחת הנילוס המערבית; היא גם מאיימת להעיר את ילדינו ולגזול מאתנו זמן שינה יקר – וזו כבר ממש בעיה.

הורים יקרים, זה הזמן להתגבר על האינסטינקט הראשוני של ריסוס החדר על כל הדרים בו, ולהצטייד בכמה דרכים מגוונות ובריאות יותר להתגונן מפני יתושים.

כילה

כנראה הדרך היעילה והבסיסית ביותר להתגוננות מפני יתושים. את הכילה מתקינים מעל כל אחת מהמיטות. חשוב להקפיד על סגירת הכילה החל משעות הערב. כל מה שנותר הוא לקוות לא לשכוח שהיא שם כשקמים.

מאוורר חזק

למרות הנזק הרב שהם מסבים, בסופו של דבר היתושים עדינים וקטנים ואינם מסוגלים להתמודד מול רוח חזקה. את המאוורר יש לכוון ישירות אל האנשים הישנים בחדר, ולהפעילו בעוצמות גבוהות ליעילות והגנה מקסימלית.

הקץ לעקיצות: כל הדרכים להתגונן בקיץ מיתושים

 

מזגן מקפיא

יתושים נמנעים ממקומות קרים. הדלקת המזגן על טמפרטורה נמוכה עוד לפני ההליכה לישון תמנע את כניסתם לחדר. אמנם אין כאן חיסכון בחשמל, אבל לילה טוב מובטח.

אור בוהק

יתושים פועלים בחשיכה ונרתעים מאור חזק. אם מצב היתושים בכי רע, מומלץ להשקיע במסכת שינה הרמטית ופשוט לישון עם אורות דולקים.

סביבה יבשה

הדרך הטובה ביותר להימנע מעקיצות היא לנקות את הסביבה מפיתויים ליתושים. יש לרוקן מכלי מים, להימנע  מהשקיית יתר של הצמחייה ולוודא כי אין מים עומדים סביב הבית.

כניסה ליתושים אסורה

מומלץ להתקין רשתות על החלונות ועל הדלתות, ולהקפיד על תקינותן ושלמותן (ועל סגירתן!). פתרון זול הינו רשתות פשוטות, המתלבשות על מסגרת החלונות בעזרת דבק מיוחד.

דוחי יתושים כימיים

בזמן טיולים או קמפינג אפשר ורצוי להימרח בחומרים דוחי יתושים, המגיעים בצורת תרסיסים, משחות, רול און, מגבונים או קרמים. הקפידו על תו תקן של משרד הבריאות ועל ההנחיות למריחה, מרחו את התכשיר רחוק מהעיניים ומכפות הידיים ורק בהתאם לגיל הרשום.

עם זאת, בבית מומלץ ללכת לישון נקיים (יתושים נמשכים לחומציות שבזיעה), ריחניים וללא כימיקלים על עורנו, ולחפש פתרונות שאינם כוללים ריסוס חדר השינה ברעלים למיניהם. פתרונות נוספים בקטגוריה זו כוללים גם צמידים או סיכות דוחי יתושים אותם עונדים על היד או מחברים לבגד של ילדים קטנים. בצמידים טבליה המשחררת תערובת של שמנים ארומטיים המרחיקה את היתושים, והם מתאימים גם לשימוש ביתי.

דוחה יתושים חשמלי

מכשיר חשמלי זעיר המשדר צלילים בתדר גבוה מספיק על מנת שלא ישמע לאוזן האנושית, ועם זאת מרחיק את היתושים. מומלץ להניח בפינה של כל חדר שינה.

מזון דוחה יתושים

יתושים שונאים שום וחומץ תפוחים. ככל שתאכלו ותשתו אותם, כך היתושים יתרחקו מכם.

קוטלי יתושים

טוב. הגיע הזמן להסיר את הכפפות וללמד את היתושים הללו לקח, עם קוטל יתושים שיראה להם מה זה, אחת ולתמיד. ניתן להכין קוטל יתושים ביתי ובטוח על ידי חיתוך בקבוק פלסטיק גדול לשני חלקים. את הבסיס מצפים בנייר שחור, ומחדירים אליו את החלק העליון של הבקבוק.

ממיסים יחד כוס סוכר וכוס מים, מוסיפים שתי כוסות מים קרירים וכפית שמרים יבשים. את הנוזל שופכים לבקבוק ומניחים בחדר. השמרים משחררים פחמן דו חמצני, המושך אליו יתושים, ואלו נכלאים בבקבוק. יש להחליף את הנוזל פעם בשבועיים.

עם זאת, קוטל יתושים מסחרי יהיה כנראה יעיל יותר. קוטלים אלו לרוב פועל בטכנולוגית UV. ישנם קוטלים נטענים, חשמליים (או USB) או על סוללות, בהתאם לצרכים שלכם. העיקרון הוא דומה בכל המכשירים – היתושים והחרקים נמשכים לאור או לחום שהמכשיר פולט, ועוברים חימום, חשמול או השמדה בצורה אחרת. בנוסף למכשירים השונים, ישנה גם אופציה של מחבט חשמלי, הנותן לכם אפשרות לפרוק כעס, תסכול ואגרסיות על היתושים בצורה אקטיבית.

ואם בכל זאת כל אלה לא עובדים, נותר רק להתנחם בעובדה שתוך 4-5 חודשים הטמפרטורות ירדו ונוכל שוב לישון בשקט…עוד בנושא