הורים
04 דצמ, 2019

רוצים לישון טוב? תקדישו זמן לבילוי משפחתי

בילוי משפחתי משותף בשעות הערב תורם ליצירת סדר יום, מגביר את תחושת השלווה ומצמצם את זמן המסכים בקרב הורים וילדים.
הקשר בין בילוי משפחתי לשינה טובה

הימים שמתקצרים ומתקררים מייצרים יותר ויותר הזדמנויות להתכנסויות משפחתית בין 4 קירות. החורף (גם זה הישראלי הקצרצר), גורם למרביתנו לשהות בבית יותר שעות ומייצר הזדמנויות לבילוי משפחתי משותף, גם מבלי לעשות משהו מיוחד – רק להיות יחד. ובדיוק בזמן הזה, מגיע גם חג החנוכה – שמספק שמונה תירוצים מצוינים להתכנסות משפחתית סביב הדלקת הנרות.

לזמן המשפחתי המשותף הזה יש חשיבות רבה, בעיקר בעידן כה דינמי בו תשומת הלב של ההורים והילדים מוסחת בקלות כה רבה: ענייני עבודה הגולשים מעבר לשעות הרגילות, מסכים ועוד. לבילוי משפחתי משותף, בין אם זה הקראת סיפור, ארוחת ערב משותפת, משחק או "סתם" שיחה על מה שעבר על כל אחד מבני המשפחה במהלך היום – יש יתרונות רבים.

ההתכנסות המשותפת תורמת להעמקת הקשר בין הורים לילדיהם ובין האחים, מסייעת לייצר זיכרונות משותפים, נותנת לילדים תחושת שייכות וחמימות שהם כה זקוקים לה – בכל גיל, וגם מאפשרת להורים להתעדכן במה שעובר על ילדיהם ולהיות מעורבים בחייהם. אבל מעבר לזה, היא גם תורמת משמעותית לשינה טובה. ושינה טובה ואיכותית, כידוע, חיונית לבריאות הנפשית והפיזית של כל בני המשפחה.

הקשר בין בילוי משפחתי לשינה טובה

כיצד תורם זמן משפחתי משותף לשנת לילה איכותית?

יצירת סדר יום
כולנו זקוקים לוודאות ולסדר, כאשר אצל ילדים – בעיקר הצעירים שבהם – צורך זה משמעותי יותר. הזמן המשפחתי המשותף, כחלק מטקס קבוע לפני שנת הלילה, מייצר וודאות בקרב ילדים קטנטנים ותינוקות ועוזר להם להירדם; הוא מאותת כי היום מסתיים ובקרוב הם ילכו לישון, מה שהופך את טקס ההשכבה לקל יותר לשני הצדדים. יצירת סדר יום חשובה גם בקרב ילדים גדולים יותר ואף מתבגרים, שזקוקים אף הם, כמובן, למסגרת.

הגברת שלווה וביטחון
אין ספק כי תשומת לב הורית מסייעת בהגברת תחושת השלווה והביטחון בקרב ילדים – בכל גיל. מחקר נערך לפני מספר שנים אף הראה כי לשיחה יומית עם אמא, גם כזו של כמה דקות בלבד, יש תרומה להורדת רמת הלחץ.

בילוי זמן משותף עם ההורים מאפשר לילדים לחלוק רגשות, לשתף את הוריהם במה שעובר עליהם, ולהתמודד יותר טוב עם סיטואציות שונות. זמן משפחתי משותף מסייע גם להורים עצמם בהיבט זה – הם מרגישים כי הם מעודכנים במה שמתרחש בחיי ילדיהם, ולא מחמיצים אירועים חשובים. השלווה והביטחון האלו חיוניים בהפחתת חרדה ומתח – להם יש השפעה שלילית על איכות השינה ועל היכולת להירדם.

צמצום זמן המסכים
בילוי משפחתי משותף, כאשר לא מדובר בצפייה בטלוויזיה או במשחקי מחשב – מצמצם את זמן החשיפה למסכים בקרב הילדים והוריהם. זמן זה, המוקדש לשיחות, משחקים, סיפורים, ארוחה – גורם לבני המשפחה להתנתק לפרק זמן מהאורות המרצדים להם יש השפעה שלילית ידועה על איכות השינה ואורכה. ההמלצות מדברות על הפחתת זמן המסכים בעיקר לפני השינה על מנת לשפר את איכות שנת הלילה, לכן – זמן משפחתי משותף בשעות הערב יכול לסייע בהשגת מטרה זו.

האטת הקצב והירגעות
אם הבילוי המשפחתי שלכם בסוף היום לא כולל ריקודי הולה הופ וטורניר סטנגה משפחתי, סביר שהוא יהיה כזה המספק הזדמנות טובה לכל בני המשפחה להאט את הקצב, להירגע ולהחליף פאזה. הזמן הזה יכול לסמל עבור ילדים והורים כאחד את המעבר משעות היום העמוסות לשעות הלילה המיועדות לשינה ולמנוחה, וכך לסייע בתהליך ההירדמות ולהשפיע לטובה על שנת הלילה באופן כללי.עוד בנושא