הורים
01 מאי, 2019

הקשר האמתי בין איכות השינה להתפתחות הילד

מה באמת עלול לקרות כשהילדים שלנו לא ישנים טוב, ואיך אנו יכולים לשפר את בריאותם באמצעות הרגלם נכונים?
הקשר האמתי בין איכות השינה להתפתחות הילד

לא צריך להיות הורה מדופלם כדי להבין: שינה חיונית לבריאות ולהתפתחות הילד לא פחות מתזונה בריאה ומזינה, למשל. ניתן לדמות את השינה למקור אנרגיה – כל הירדמות איכותית מטעינה מחדש את הסוללה, ומעניקה לגוף ולמוח את הכוח הנדרש בשביל לתפקד.

עם זאת, בין שלל הפעילויות היומיומיות, לוחות הזמנים העמוסים והתמודדות עם רצונות משתנים של הילדים בתקופות ובגילאים שונים, לא מעט ילדים אינם ישנים מספיק שעות במהלך היממה ובריאותם עשויה להיפגע, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך.

על פי ההנחיות של האיגוד האמריקאי לשינה, אלה כמויות שעות השינה המומלצות לפי גילאים שונים:

תינוקות עד גיל 3 חודשים זקוקים ל-14-17 שעות שינה ביממה

עד גיל שנה נדרשות 12-15 שעות ביממה

פעוטות עד גיל שנתיים צריכים לישון 11-14 שעות

ילדי הגן 10-13 שעות, גיל יסודי 9-11 שעות

מתבגרים 8-10 שעות שינה ומגיל 18 אנו זקוקים ל-7 עד 9 שעות שינה.

אולם לא די בשינה מספקת: היא גם צריכה להיות איכותית – רציפה, ללא הפרעות, שמאפשרת את המעבר בין שלבי השינה השונים. שינה כזו חיונית להתפתחות תקינה של מערכת העצבים ומאפשרת לילד להגיע למצב של ערנות אופטימלית והתנהלות נינוחה.

אילו עוד השפעות זוקף המדע לזכות שינה טובה לילד?

קצב צמיחה

שינה משפיעה על הצמיחה של הילד ועל משקלו. הורמון הגדילה מופרש במהלך שנת הלילה העמוקה, ונראה כי שינה חסרה או לא טובה פוגעת בפוטנציאל הצמיחה של הילדים. גם המשקל מושפע משינה ומחקרים ארוכי טווח מראים כי מיעוט בשעות שינה או פגיעה באיכות השינה מגבירה את הסיכוי של הילד לסבול מהשמנת יתר ואף מהשמנת יתר קיצונית.

למידה וזיכרון

שינה בריאה ואיכותית משפרת את תפקודי המוח ואת יכולת הריכוז והזיכרון. שינה מועטה קוטעת את תהליך אגירת הזיכרונות, ומקשה על זכירת חומר נלמד או שליפתו בעת הצורך. יכולת הריכוז נפגעת, והלמידה הופכת ללא יעילה, וכזו שאינה משקפת את יכולות הילד. פעמים רבות מורי הילד ידווחו כי אינו קשוב, או כי הוא מפריע לסביבה.

עיבוד רגשות

המוח זקוק לזמן על מנת להגיב בצורה מתאימה לאירועים רגשיים שונים, ושעות השינה הן בדיוק הזמן המתאים לכך. כאשר שעות השינה אינן מספיקות לילדים גדל הסיכוי לנטייה לדכדוך, עצבות, כעס ולתגובות לא פרופורציונליות למצבים חברתיים. חוסר שינה כרוני מגביר את הסיכוי לסבול מדיכאון, חרדה והתקפי לחץ.

פגיעה ספורטיבית

במצבים של מחוסר כרוני בשעות שינה, ילדים ספורטאים יתקשו להגיע להישגים מקסימליים. מחסור בשינה פוגע בשיקום השרירים, מאט את זמן התגובה וגורם לפגיעה במוטיבציה של הילד וברצונו להצליח.

בריאות כללית

לא שאנחנו רוצים להלחיץ, חלילה – אבל למצב של חוסר שינה מתמשך מיוחסת השפעה ארוכת טווח על הבריאות: פגיעה בכלי הדם והלב, חוסר איזון רמות הסוכר בדם שגורם להתקפי רעב, לעצבנות, לחרדה, לכאבי ראש ושמגביר את הסיכון לחלות בסוכרת בעתיד, לצד סיכונים כמו תפקוד לקוי של תאי מערכת החיסון.

מה אנחנו, כהורים, יכולים לעשות?

מודעות היא דבר ראשון, ובעקבותיה – מומלץ לפעול למען קידום הרגלי שינה בריאים, באופן דומה לדרך בה אתם פועלים על מנת להנחיל הרגלי תזונה בריאה. בעזרת סדר יום קבוע ובו שעות קימה, תנומה ושינה קבועות, פעילות גופנית ופעילות קוגניטיבית מרובה במשך היום, יציאה תכופה מהבית וחשיפה לאוויר צח ולאור יום, הגבלת מסכים (בייחוד לקראת שעת השינה) ויצירת אווירה מקדמת שינה על ידי עמעום אורות, טמפרטורה מתאימה, מעבר לפעילויות רגועות ולבסוף טקס שינה, אתם מקנים לילדיכם תחושת יציבות וביטחון, ומכינים אותם בצורה הטובה ביותר לקראת שנת לילה איכותית. אם ילדיכם עדיין מתקשה להירדם או מתעורר לעיתים תכופות, מומלץ להיוועץ עם רופא הילדים.עוד בנושא