אל תוותרו על שירי ערש לפני השינה

לא רק מלודיה נעימה שמסייעת לצלול לעולם החלומות: זה אולי הרגע המשמעותי ביותר שתייצרו עבור הילד שלכם במהלך היום.

רגע לפני שהילד עוצם את העיניים

עברתם עוד יום מפרך בעבודה, עמדתם בפקקים, הגעתם הביתה עייפים ומיד נכנסתם לשגרת הערב המשפחתית, שנעה בין עבודות הבית לזמן משותף עם הילדים.

אחת המשימות הקשות בחיי משפחה היא לסנכרן את הזמנים בין כולם כדי שיהיה אפשר למצוא זמן משותף למשחקים, פעילויות משותפות או ארוחת ערב, אבל יש רגע אחד שבו אתם, הורים לתינוקות או ילדים רכים בשנים, תמיד תוכלו ליצור: הרגעים שבהם מלווים את העוללים אל עולם השינה והחלומות.

כשמדובר בתינוקות, שיר ערש הוא דרך טובה לעצור את מרוצת היום וליהנות מרגע אינטימי איתם, ללטף אותם ולתת להם לחוש אתכם פיזית ורגשית – על ידי מגע וקול. פעוטות וילדים צעירים נהנים מסיפור לפני השינה, אולם לשיר ערש יש קסם משלו, כזה שהופך עבורם לזיכרון נעים.

לשירי ערש לפני השינה יש תרומה משמעותית לעולם הרגשי והפיזי של הפעוטות. שעת ההשכבה היא למעשה פרידה מהיום, אולם עבור הילדים מדובר גם בפרידה זמנית מההורים, לכן הישיבה יחדיו, השירה והמגע נוטעים בהם תחושת ביטחון והפרידה אל עולם החלומות הופכת רגועה ונעימה ואינה טראומטית עבורם. בזכות השירה, נתפסת השינה עבורם כנעימה ומבורכת.

אולי יעניין אותך גם:

"והגדת לבנך" – לא רק בפסח

רוצים ילד עם דמיון מפותח ואוצר מילים עשיר? תתחילו להקריא לו סיפור לפני השינה. הנה 7 סיבות שישכנעו...

קראו עוד >

זיכרון משותף שכולו אהבה

הסיום המשותף של היום, יחד, הופך את השירה משמעותית עבור תינוקות ופעוטות אך גם עבור ילדים מבוגרים יותר. אין זה משנה שהשירה אינה מדויקת בטון או בסולם המוזיקלי, משום שחשיבות שיר הערש היא בכך שקולכם המוכר והאהוב נשמע והמלודיה מרגיעה את הילדים. הקרבה היא זו שנוסכת בהם שלווה ומאפשרת להם להירדם.

הורים רבים נהנים לשיר לילדיהם שירי ערש קלאסיים ואהובים, שלעתים הם עצמם שמעו מפי הוריהם בילדות. יש בך מעין יצירת זיכרון משותף וריטואל חיובי. השירה עשויה להסיח את הדעת מכאב או מחוסר נעימות אצל תינוקות ולהפיג מתחים אצל פעוטות. שיר ערש הוא למעשה שיר אהבה משותף לכם ולילדים – אתם חוגגים רגע שקט שהוא רק שלכם.

לרוב, יהיו שירי הערש בעלי מלודיה נעימה שחוזרת על עצמה ומבנה השיר פשוט מאוד מבחינה מוזיקלית. קיימים שירי ערש לא מעטים שחוברו בסולם בעל חמישה צלילים בלבד, “פזמון ליקינתון” לדוגמה, המתאפיין באווירה מעורפלת ונינוחה שמתאימה לנפש הילד בגיל הרך. החזרתיות המלודית והרוגע שבה היא מושרת מסייעים לילדים להירדם ובד בבד מאפשרים להם להתחבר לשיר באופן אינטואיטיבי די מהר ולזהות אותו כחוויה משותפת חיובית.

ויש כמה שירי ערש שכדאי לא לשיר

שיר הערש הוא לרוב בעל תוכן פשוט, תמים ומרגיע אולם ישנם כאלה שמאחורי המלודיה השקטה מחביאים מילים שאולי לא כדאי לשיר לילדים רכים.

“לילה, לילה” של נתן אלתרמן נתפס כשיר חיובי בזכות השורות הראשונות “לילה לילה, כוכב מזמר / נומי נומי כבי את הנר – אולם המשך השיר מספר על היעדרו של האב מהבית והאם המגוננת שעומדת מול סכנות שונות: “לילה, לילה, אחד היה טרף / לילה, לילה, שני מת בחרב”…

בשנים עברו שרו לילדים שירי ערש שמקורם ברוסית או ביידיש ולהם משמעות לאומית או טרגית, אשר ניסו בתקופתם להסביר את המציאות לילדים ולנחמם, אולם כיום הם עלולים להבהיל ולהפחיד את הילדים. כך לדוגמה “שיר ערש נגבי” שכתב יחיאל מוהר ובו המילים “נומה בן, נומה בן / הן יחרוש בשדות המשק/ למה לו אקדח וסטן? / אין חריש עמוק בלי נשק”.

גם השיר הפופולרי “אמא”, אותו שרה שולה חן בפסטיבל שירי הילדים ב-1981, רך ונעים כשיר ערש, אולם לא בטוח שתרצו שילדיכם יירדמו למשמע משפטים דוגמת “אימא מדוע זה יש מלחמות / למה רבים בני אדם / אימא מדוע שותק אלוהים ולא עוצר בעדם”. מעבר לתרומה החשובה של שירי הערש להתפתחותם של תינוקות ופעוטות, חשוב לזכור – לקשר המיוחד שנוצר ביניכם בדקות האלה אין תחליף. המתנה הזו היא גם עבורכם.

אולי יעניין אותך גם:

מה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?

מה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?

חוויות רגשיות, תוקפנות מוגברת וניסיונות להתמודד עם המציאות: אם רק נקשיב, יש הרבה מה ללמוד על החלומות של...

קראו עוד >
צרו קשר

ראינו שהתעניינת ברגע לפני שהילד עוצם את העיניים,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image