טיפול מהחלומות: כך משמש החלום כלי להחלמה

העולמות הפנימיים שמציירים הילדים בשינה מגלים לנו מה באמת טורד את שלוותם. בתהליך טיפולי, זה לפעמים יכול לשנות הכל.

על חלימה והחלמה

איך קשורה חלימה להחלמה, וכיצד יכולים החלומות לקחת חלק בהליך הטיפולי? זו ללא ספק אחת השאלות המעניינות שיצר עולם הפסיכולוגיה – ואולי, יותר משיצר, ניסה לתת עליה מענה.

ברומן המרתק “כשניטשה בכה” נפתר פלונטר ארוך ומרתק המוביל את הספר כולו בחלום אחד משמעותי בסוף. בחיים זה אולי לא תמיד ככה, אבל לא במקרה התעניינו משחר ההיסטוריה פילוסופים, אנשי רוח ומטפלים בחלומות השונים ובפירושם. הם עסקו במה נוכל ללמוד מהם, ניסו לאתר דפוסים שחוזרים על עצמם וביקשו להבין כיצד, דרך פירוש החלומות, יוכלו לעזור לאדם החולם. הם האמינו שהחלום משקף את תת-המודע שלנו, ויכול להועיל וללמד אותנו על דרכנו, לאן רצוי ללכת, וגם ממה כדאי להיזהר.

התפנית הגדולה באמת בתחום הגיעה כשזיגמונד פרויד, מי שנחשב לאבי הפסיכואנליזה, השתמש בחלומות ובסמלים המופיעים בהם כאחת מאבני היסוד בתיאוריה שפיתח – והכניס את עולם פירוש החלומות לקליניקה שלו, היישר אל לב הטיפולים. בספרו “פשר החלומות”, פרויד הראה כיצד החלומות מציפים החוצה את הלא מודע, וכיצד פענוח החלום מאפשר את הצפת הדחפים, הפנטזיות וגם הקונפליקטים בהם נמצאים המטופלים. לשיטתו של פרויד, פענוח מעמיק של החלום כולל הן את הבנת החלום ופירוש הסמלים שבתוכו, ומתוך כך את ההבנה של המצב בו נמצא המטופל ואת רשת האסוציאציות הייחודיות לו ומכאן – הדרך לטיפול קצרה יותר.

אולי יעניין אותך גם:

מה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?

מה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?

חוויות רגשיות, תוקפנות מוגברת וניסיונות להתמודד עם המציאות: אם רק נקשיב, יש הרבה מה ללמוד על החלומות של...

קראו עוד >

חלומות של ילדים

“לספר חלום היא כנראה הדרך הקלה ביותר שבה מטופל יכול להיות אמיתי עם האנליטיקאי, בעיקר כיוון שהוא לא ידע איך לעוות את החומר מבלי להפחית את משמעותו…  אין דרך חיה יותר לתקשר את מצב הנפש מאשר על ידי סיפור חלום”, כתב חוקר הפסיכולוגיה מלצר, והעולם הטיפולי אכן מיישם את התפיסה הזו הלכה למעשה – ומשתמש בחלומות ככלי חשוב ומרכזי בטיפול, פעמים רבות – על אחת כמה וכמה כשמדובר בילדים.

האם קרה לכם שבשעת הבוקר, כשהערתם את ילדכם, הוא שיתף אתכם בבדל החלום האחרון שליווה אותו אל תוך היום? אין ספק שזה עורר בכם לא מעט מחשבה (לעתים משעשעת, פעמים אחרות – אולי קצת מטרידה) על הדברים שמעסיקים את מוחו וטורדים את שלוותו בחיי היומיום.

החלומות מאפשרים לכל מטופל להביא למרחב הטיפולי פחדים, רגשות, תחושות, זיכרונות, התנהגויות ותקוות שאולי לא יכול היה להביא או לבטא בשום דרך אחרת, והדבר בולט במיוחד כשזה מגיע לילדים. עם זאת, הילדים לא תמיד ימהרו לחלוק את החלום עם המטפל, ולפעמים ההורה עצמו יהיה גורם מתווך בתהליך.

אולי יעניין אותך גם:

אבוד בחלל: למה כדאי לכם לחלום בהקיץ?

אבוד בחלל: למה כדאי לכם לחלום בהקיץ?

הילד בוהה בחלל האוויר? המחשבות שלכם נודדות באמצע היום? מצוין. אולי זה מה שיהפוך אתכם יצירתיים יותר ויחזיר...

קראו עוד >

על מנת לעודד את הילדים לשקף את חלומותיהם, נדרש אמון בסיסי בין הצדדים. פעמים רבות יהיה הצעד הראשון מצד המטפל עצמו, שיגלה לילד שכולנו חולמים חלומות, חלקם מפחידים וחלקם נעימים, ישתף אותו במידה כזו או אחרת בחלומות שלו כילד או כמבוגר וכך יפתח עבורם צוהר לחלוק את החלום. עם זאת, מטפל אחראי ייזהר מלפרש עבורם את החלום בצורה חד-משמעית, וינסה להבין מתוך השיחה מה אותו החלום מסמל עבורם.

דבר נוסף שאפשר לעשות, אם הילד נמנע מלדבר על החלום, הוא לגרום לו “לצייר” אותו. ברגע ש”ציירו” את אותם החלומות, אפשר לדבר על הציורים, ודרכם להבין את התחושות, המחשבות והרגשות של הילד בזמן הנתון. זה, כשלעצמו, מהווה אבן דרך חשובה בכל הנוגעה לטיפול בשלל רחב של מורכבויות.

צרו קשר

ראינו שהתעניינת בעל חלימה והחלמה,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image