מה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?

חוויות רגשיות, תוקפנות מוגברת וניסיונות להתמודד עם המציאות: אם רק נקשיב, יש הרבה מה ללמוד על החלומות של הילדים שלנו.

מה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?

ילד ישן זה הדבר הכי מתוק בעולם. ההבעה השלווה והרגועה, התנוחה המצחיקה, הצעצוע שנתקע לו מתחת לרגל, אין על זה. אבל ילדים עוברים לא מעט במהלך הלילה. הם חולמים חלומות טובים ורעים והחלימה הזאת היא התמודדות, לעתים גם בזמן הערות.

ילדים מתחילים לחלום כבר בשנה הראשונה לחייהם. בהתחלה אין להם את היכולת הוורבאלית לספר על תוכן החלום, אבל הם צוחקים, בוכים או משחררים קריאות בשפה בסיסית כמו “לך מפה רע!”. עם השנים החלומות נעשים מורכבים יותר, מציאותיים יותר אך גם מופשטים יותר, והיכולת של הילדים לזכור אותם משתכללת.

האופן שבו הילדים תופסים את החלומות הם חלק חשוב מההתפתחות שלהם ומההבנה שלהם את פעולת המוח והנפש. ילדים בגיל הגן, למשל, לעתים לא יודעים להבחין בדיוק בין חלום למציאות. בגילאי 3 או 4 הם כבר מתחילים לספר על חלומות, אבל נוטים לחשוב שהאירועים בחלום באמת קרו להם.

חשוב לעודד את הילדים לספר על מה חלמו ולא רק לנסות להרגיע אותם ש”זה רק חלום, זה לא קרה באמת” – כי למעשה משדרים פה מסר שחלומות הם לא חשובים והילד יזכור פחות מה הוא חלם. חשוב להעביר לילדים מסר שהפחדים שלהם חשובים ומשמעותיים ושאפשר להתמודד איתם.

אז מה נוכל ללמוד על ילדינו מהחלומות שלהם?

מה מטריד אותם ביומיום

החלומות משמשים עבור הילדים כלי לעיבוד של החוויות, ההתרחשויות והרשמים שעברו עליהם במהלך היום. לפעמים הילד חווה התרחשות כלשהי שלא עברה עיבוד רגשי בזמן הערות, והוא מפצה על כך בזמן החלימה.

חלומות של ילדים


השלב ההתפתחותי שבו הם נמצאים

במהלך הילדות וההתבגרות, החלומות של הילדים שלנו מלאים ייצוגים שמאפיינים את השלב ההתפתחותי שלהם, ומייצגים את המשאלות שלהם ואת הגירויים הסביבתיים שאליהם הם חשופים. כך למשל, במחקר שנערך באוניברסיטת וירג’יניה גילו שבעלי חיים מופיעים בחלומות של ילדים הרבה יותר מאשר בחלומות של מבוגרים.

בנוסף, חיות מפחידות כמו נמרים, נחשים, תנינים וזאבים מופיעים יותר מאשר חיות לא מפחידות כמו פרפרים או כבשים. בעלי החיים מהווים חלק מרכזי בעולמם של ילדים, ובחלום הם משמשים סמל למשאלות ולפחדים שלהם.

ילדים גם נוטים יותר לחלום על מעשים תוקפניים מאשר מבוגרים, למעשה אפילו פי שניים מהם. ההסבר המקובל לכך הוא שילדים קטנים עובדים קשה על ללמוד לשלוט בדחפים שלהם כדי להצליח לחיות בחברה מתורבתת.

אולי יעניין אותך גם:

"והגדת לבנך" – לא רק בפסח

רוצים ילד עם דמיון מפותח ואוצר מילים עשיר? תתחילו להקריא לו סיפור לפני השינה. הנה 7 סיבות שישכנעו...

קראו עוד >

הצצה לעולמם הפנימי ולרגשות נסתרים

מאחר שחלימה היא פעולה בלתי נשלטת, היא למעשה מאפשרת לילדים לבטא כמיהות נסתרות או רגשות שאינם לגיטימיים בחיים “עצמם”. לדוגמה, ילד שמקנא באופניים החדשות שקנו לחבר שלו בו יכול לחלום שהוא מנצח את כל הבנים בתחרות ג’ודו, וכך לתת ביטוי לרגשות התוקפניים שהקנאה מעוררת בו.

אף שיש מאפיינים משותפים לחלומות של ילדים בהתאם לקבוצת הגיל שלהם והמגדר, החלום יכול לספק לנו כהורים גם הרבה אינפורמציה על עולמו הפנימי הייחודי של כל ילד. אפשר לזהות מוטיבים חוזרים, לראות איזה סוג חלומות הוא זוכר בפירוט רב יותר, כמה חלומות טובים וכמה רעים, מי הדמויות המרכזיות וכן הלאה.

נוסף על התוכן עצמו, המשמעות הסמויה של האסוציאציות שמופיעות בחלומות של ילדים גם מבטאת את התפקוד של האגו שלהם ויש לה ערך חשוב להבנת עולמם. הבנת המשמעויות האלה יכולה לעזור לנו להבין האם הם סובלים ממצוקה רגשית כלשהי, מה מעסיק אותם, מעניין אותם או מטריד אותם.

מה לגבי סיוטים?

צעדים קטנים במסדרון ובפתח החדר שלכם מופיע ילד שמצהיר בברכי: “חלמתי חלום רע!”. אף אחד לא אוהב לחשוב שהילד שלו עובר חוויה לא נעימה, גם אם רק בחלום. אבל – חלומות מפחידים אצל ילדים וביעותי לילה הם דרך שכיחה מאוד לעיבוד רגשות ואינפורמציה, שבסופו של דבר עוזרת לילדים להתגבר ולהתבגר.

מאחר שלעתים עוד קשה להם להפריד בין חלום למציאות, ילדים עשויים להמשיך לפחד גם אחרי שהתעוררו מהסיוט. חשוב להרגיע את הילדים, לנחם אותם ולנסות להסביר להם איפה עובר הגבול אבל בלי להקטין את חשיבותו של החלום ושל העובדה שהם מספרים לכם עליו.

אם ילד עבר אירוע קשה במציאות, למשל, לעתים הוא יחלום עליו או על החוויה הרגשית שהוא עבר במסגרתו. קשים ככל שיהיו, החלומות האלה יכולים לסייע בעיבוד הטראומה ולהעניק לילד תחושה של שליטה רבה יותר. מצד שני, אם הילד סובל מסיוט קבוע שחוזר בתדירות גבוהה ולאורך זמן ומשפיע עליו גם בחיי היומיום, כדאי לשקול להתייעץ עם גורמים מקצועיים כדי לוודא שלא מדובר בפוסט טראומה.

אולי יעניין אותך גם:

באנו חושך לגרש

באנו חושך לגרש

כיצד ניתן להקל על ילדים הפוחדים להירדם בלילה ומתי הפחד הופך לכזה הדורש התערבות חיצונית?

קראו עוד >
צרו קשר

ראינו שהתעניינת במה אפשר ללמוד על ילדים מהחלומות שלהם?,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image