כך תוכלו לישון פחות ולהיות ערניים ונמרצים

מחקרים רבים ניסו לבחון איך האהבה משפיעה על השינה שלנו. הנה כמה מסקנות מעניינות.

מה אהבה עושה לשינה?

רמי פורטיס אמר פעם בראיון, שכל השירים בעולם, בין אם מדובר בשירי געגוע, שירים פוליטיים או שירי ארץ וטבע – הם שירי אהבה. אין ספק, אהבה היא הכוח שמניע את העולם. האהבה מרוממת את הנפש, מסעירה את הנשמה, ההתרגשות גורמת לנדודי שינה והגוף משתוקק אל האהוב או האהובה.

“על משכבי בלילות ביקשתי את שאהבה נפשי, ביקשתיו ולא מצאתיו. אקומה נא ואסובבה בעיר, בשווקים וברחובות, אבקשה את שאהבה נפשי, ביקשתיו ולא מצאתיו”. שיר השירים שממנו לקוח הציטוט הוא למעשה מגילה תנ”כית, שבה שירי אהבה בין בני זוג, גבר ואישה, שפונים זה אל זו. הפסוק הזה מספר מה חשים מאוהבי כל העולם – הרצון העז להיות עם אהוב או אהובת לבם.

אז החדשות הן שמה שהיה נכון לפני אלפי שנים נכון גם כיום: אהבה משפיעה על השינה שלנו והיא תגרום לכם לישון פחות. עשרות שנים של מחקרים הראו שהתאהבות מעוררת שינויים בגופנו, במוחנו ובהתנהגותנו. היא הופכת אותנו לאנרגטיים, מפחיתה את התיאבון ומפחיתה את הצורך בשינה.

כן, אהבה היא הרבה רגש אבל הרגש הזה מתחיל בביולוגיה: המוח מפריש באזורים מסוימים יותר דופמין שגורם ל”פרפרים בבטן”, נוראפינפרין שמאיץ את פעימות הלב, וסרוטנין ואוקסיטוצין שאחראיים על הכמיהה והשמחה. נו, איך אפשר לישון עם כל כך הרבה הורמונים שמשתוללים בגוף?

ההבדל בין צעירים מאוהבים למבוגרים שאוהבים
סופר הילדים הנודע ד”ר סוס אמר פעם כי “כשאתה מאוהב קשה להירדם כי המציאות טובה יותר מהחלומות שלך”. הוא לא טעה. פרופ’ סרג’ בראנד מאוניברסיטת באזל חקר במשך שנים את השפעת האהבה והספורט על איכות השינה, במרכז לטיפול בבעיות לחץ והפרעות שינה (ZASS). פרופ’ בראנד וצוות החוקרים שלו בדקו במשך כמה שנים קבוצות שונות של אנשים, והממצאים שלהם מרתקים.

החוקרים בדקו 113 בני נוער בשלבי אהבה שונים – שלב ההתאהבות, אהבה מתמשכת וללא אהבה. הם מצאו כי אלה שרק התאהבו היו במצב של “מאניה”, הרגישו נמרצים ובטוחים יותר וסיפרו כי במשך היום הם פחות עייפים ויותר רגועים והם ישנו פחות זמן מהרגיל אבל השינה שלהם הייתה עמוקה יותר. במחקר נוסף שערך פרופ’ בראנד ב-2015 בקרב 844 צעירים נמצאו מאפיינים דומים של שינה מעט קצרה יותר – ככל הנראה בשל ההתרגשות והתרוממות הרוח, אבל איכותית יותר שגורמת למצב רוח טוב יותר בבוקר.

אגב, שינת כפיות עם האהוב או האהובה יש השפעה על איכות השינה. מחקר בארה”ב מצא כי נשים נוטות לישון פחות טוב ליד בן זוגם ואילו גברים ישנים יותר טוב כשבת הזוג מכורבלת איתם. במחקר שנערך בשנת 2007 ופורסם בעיתון “Sleep and Biological Rhythms”, החוקרים מצאו כי נשים התעוררו יותר בלילה כאשר מישהו ישן לצדן, ייתכן שבעקבות מגע או נחירות. אבל במבט כולל יותר, היתרונות, כך נראה, רבים מהחסרונות.

במאמר שפורסם בעיתון “פסיכולוגיה חברתית ומדע האישיות”, ד”ר אמרה סלצ’וק, פסיכולוגית מאוניברסיטת המזרח התיכון בטורקיה, הציגה את נתוני המחקר שלה לגבי הקשר בין אהבה ורומנטיקה לשינה. ד”ר סלצ’וק בדקה קרוב ל-700 אנשים נשואים או שחיים ביחד, בגילאי 86-35,  וגילתה כי לאהבה יש משקל חשוב לגבי איכות השינה. זוגות שחייהם המשותפים היו טובים ורומנטיים יותר ושררה אהבה ביניהם ישנו טוב יותר. ההשערה היא ששילוב של שינה ביחד עם יחסים טובים מעצימה את תחושת הביטחון ונוסכת רוגע בבני הזוג.

חוקרים שונים טוענים כי שינה לבד גורמת למחשבות לנדוד ואילו שינה לצד אדם אהוב מקלה על החרדות, מפחיתה לחץ ומצמצמת את הסיכוי לפתח מחלות שונות. למרות הנחירות והתזוזות הליליות, חוקרים רבים מאמינים כי שינה לצד אהוב או אהובה תורמת לבריאות בטווח הרחוק, ומסייעת להירדם מהר יותר. אנחנו פחות עצבניים והמערכת החיסונית מגיבה טוב יותר. זוגות שישנים יחד תורמים לאיכות השינה שלהם בכך ששעון הגוף שלהם מסונכרן וכך סדר היום שלהם תואם. כל אלה משפרים את מערכת היחסים שביניהם.

המחקרים האלה מראים לנו שמה שאנחנו מרגישים בנוגע לאהבה ושינה הוא אולי לא ייחודי לנו, אבל הוא נכון ומדויק. כשאנחנו מאוהבים אנחנו נמרצים ושמחים והאושר הזה אולי מקשה עלינו מעט להירדם, אבל כשעוברים ממצב של להיות מאוהבים למצב של אהבה מתמשכת, יש לנו את כל הסיבות הטובות לישון יחד.

צרו קשר

ראינו שהתעניינת במה אהבה עושה לשינה?,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image