כשהעייפות מזדחלת בנסיעה: כך תיזהרו על ההגה

לא במקרה אנחנו מחשבים את רגעי הערות לאחור מרגע שעלינו לרכב: החוקרים מצאו לזה סיבה מדעית מובהקת. איך ניזהר כשאנחנו נוהגים, ומתי דווקא יעיל להירדם מהר בנסיעות?

כשהעייפות מזדחלת בנסיעה: כך תיזהרו על ההגה

העיניים נעשות כבדות, המחשבות נודדות הרחק וממש היה מתאים לכם ממש עכשיו לנמנם – אבל היי, אתם על הכביש. מי לא מכיר את הרגע המבהיל הזה שבו, פתאום, אתם קולטים שהעייפות מזדחלת בזמן שאתם בנהיגה?

חמישית מהתאונות הקטלניות על הכבישים נגרמות בגלל הירדמות בנהיגה. הסטטיסטיקה היבשה הזאת היא מטלטלת במיוחד, לא רק בכלל המצב העגום על הכבישים – אלא בעיקר מפני שכולנו מכירים את התחושה הזו מגיעה. גם כנוסעים רגילים, שאינם נוהגים, סביר שנמצא את עצמנו נרדמים די מהר (מי מאתנו לא מכיר את החיילים הנרדמים באוטובוס על החלונות כל הדרך לבסיס?) – אבל כשההגה בידיים שלנו – זו סכנה ברורה ומידית.

מדוע רגעי הערות שלנו מחשבים את קצם לאחור מרגע שעלינו לרכב? מחקר ייחודי שנערך לאחרונה באוניברסיטת RMIT שבמלבורן אוסטרליה, מצא כי הסיבה להירדמות בנסיעה היא התנודות שהרכב מייצר בזמן התנועה על הכביש. הנחקרים הוצמדו למוניטורים שדימו נסיעה ברכב, ונמצא כי תנודות הנסיעה מעודדות תהליכי הירדמות גם אצל אנשים בריאים שלא סובלים מחוסר בשעות שינה.

השערת החוקרים אפוא הייתה שהמוח מבצע בשלב כלשהו מעין סנכרון עם הוויברציות ברכב, והדבר גורם לנוסעים להיכנס יותר ויותר למצב של שינה. יתרה מכך, במחקר נמצא כי לא רק שהתנודות גרמו לנבדקים להיכנס למצב שינה באופן לא רצוני, אלא שהדבר נעשה גם בזמן מהיר ביותר, בתוך רבע שעה בלבד.

איך נמנע ממצב של עייפות בנהיגה


עוד בנושא:

הסיבה שבגללה אנחנו קמים עייפים בבוקר

מתקשים להירדם? נסו לגרוב גרביים

מכיוון שההירדמות מסוכנת במיוחד עבור הנהגים האוחזים בהגה, התגבשו במהלך השנים הנחיות מצילות חיים של ממש. מלבד עצירת התרעננות מתבקשת, או ההכרח לישון מספיק שעות לפני הנסיעה, מומלץ לנהגים להימנע משימוש בכל סוג של אלכוהול או סם לפני נהיגה, וכשאנחנו אומרים “סם” אנחנו מתכוונים לתרופות שעשויות לגרום לנמנום.

בנוסף, במידה וחשים עייפות בנהיגה וכניסה למצב נמנום, יש להתחיל לקחת נשימות עמוקות – שכן לעתים מחסור בחמצן מגביר את העייפות (תשאלו את המפהקים הכרוניים). פעולות נוספות שיכולות לסייע הן ללעוס מסטיק שיעסיק את הפה וישמור על הערנות, לעשות הפסקה כל שעתיים או 150 ק”מ, להדליק את הרדיו ולשיר עם המוזיקה המתנגנת, ועוד.

מחקר בנושא שנערך באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ניסה למצוא פתרון מדעי לבעיה המטרידה. לצורך כך ביצעו החוקרים הדמיית נהיגה עבור מספר נבדקים אשר במהלכה ביקשו מהם לענות על שאלות אמריקאיות בלחיצה על כפתור שהותקן על הגה הסימולטור. השאלות עשו את שלהן וכלל הנבדקים סיפרו כי הם היו ערניים במיוחד במהלך הנהיגה ואף חשו מוטיבציה להמשיך לנהוג. האם מדובר על הסחת דעת בעייתית או על גורם חיובי ממריץ? תלוי את מי שואלים.

אבל לתופעת ההירדמות ברכב יש גם מספר היבטים חיוביים, ולא רק  מסוכנים. קחו לדוגמה את השימוש בתופעה אותו עושים הורים לפעוטות שמסרבים להירדם בלילה תוך בכי בלתי פוסק. בנסיעה של 20 דקות (נסו והיווכחו) יעצום הקטן אט-אט את עיניו כל הדרך לשינה ארוכה ובריאה, ולכם מובטח לילה שקט בבית אם רק הצלחתם לשאת אותו בעדינות למיטה.

היבט חיובי נוסף הוא למשל טיסות ארוכות – אין זה משנה אם מדובר בכלי תחבורה על הכביש או באוויר, התנודות הנוצרות במהלך הטיסה גורמות לא אחת לשקוע בתרדמה, מה שמקל בהחלט בטיסות ארוכות במיוחד, כמו גם לאנשים בעלי פחד מטיסות.

אולי יעניין אותך גם:

הסיבה שבגללה אנחנו קמים עייפים בבוקר

הסיבה שבגללה אנחנו קמים עייפים בבוקר

ישנתם 8 שעות בלילה ועדיין קמתם עייפים? כנראה שקמתם באמצע אחד ממחזורי השינה. מה עושים? הכירו את מחשבון...

קראו עוד >
צרו קשר

ראינו שהתעניינת בכשהעייפות מזדחלת בנסיעה: כך תיזהרו על ההגה,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image