ביתם הוא מבצרם: הילדים שמפחדים לישון מחוץ לבית

לינה מחוץ לבית יכולה להיות חוויית ילדות נהדרת, אבל יש ילדים שחרדים ממנה. למה זה קורה ואיך מטפלים בחרדה?

כשהילד מפחד לישון מחוץ לבית

לישון אצל חברים, בטיולים או אפילו אצל סבא וסבתא, יכול להיות כיף אדיר לילדים. שיחות לתוך הלילה, פינוקים, יציאה מהשגרה – כל אלה מרכיבים זיכרונות ילדות נעימים שלא כדאי לוותר עליהם. מצד שני, יש ילדים שמפתחים חרדה מהעניין, ונמנעים מלישון מחוץ לבית. הם אוהבים וצריכים את השגרה, את מיטת ילדים שלהם ואת הצעצועים שלהם, וכן – גם את אבא ואמא.

ללינה מחוץ לבית יש יתרונות נוספים. היא מאפשרת לילד לפתח עצמאות, משפרת את יכולת ההסתגלות שלו למקומות חדשים וגם מאפשרת להורים קצת להתאוורר. לכן, אם אתם מזהים אצל הילד חרדה בעניין, רצוי לטפל בה בהדרגה, ולהרגיל אותו לישון מחוץ לבית בלי לפחד. הנה כמה טיפים איך לעשות זאת נכון:

תנו לילד לבקש
הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לחכות שהילד יבקש ללון מחוץ לבית. ברגע שהילד יבקש ויביע רצון אמיתי לישון אצל חבר, כדאי שתביעו יחס חיובי לעניין, אבל בלי להפעיל לחץ מיותר או לחזק את הבקשה הזו בהסברים רציונליים על יתרונות הלינה בחוץ. אם הוא ביקש, הוא כנראה רוצה, ובשלב הראשון – זה מספיק. ברוב המקרים, הוא יבקש מכם לצאת וללון מחוץ לבית כשהוא יהיה מוכן לכך.

הילדים שמפחדים לישון מחוץ לבית

תהיו סבלניים
אם אתם מזהים חרדה מלינה מחוץ לבית, כדאי להבין שהילדים לא ממציאים אותה. אם הם מביעים חוסר נוחות, כדאי לדבר על הדברים. במקרים כאלו, תוכלו להקנות לילד ביטחון אם תספרו לו על חוויות הילדות שלכם כשישנתם מחוץ לבית – ספרו על השיחות הארוכות והקשרים שרקמתם עם החברים, אל הפינוקים שקיבלתם מסבא וסבתא, ועוד.

נסו להבין מה מפריע לו
לכל ילד יש פחדים ובעיות שמפריעות לו, שבדרך כלל נוגעים בשגרת השינה שלו. הילד מתקשה להירדם? כמה פעמים בלילה הוא הולך לשירותים, אם בכלל? הוא עדיין מרטיב את המיטה? לפני ששולחים את הילד לישון בחוץ, כדאי להתבונן בשגרת הלינה שלו ולהבין מה עלול להפריע לו וממה הוא מפחד. כדאי לדבר על הדברים ולנסות לפתור את הבעיות מראש.

אולי יעניין אותך גם:

המתבגר ישן אצל חבר? אפשר לישון בשקט

המתבגר ישן אצל חבר? אפשר לישון בשקט

המתבגר שלכם מוזמן למסיבת פיג'מות? קבע עם חבר לעשות לילה לבן? לא צריך להילחץ, רק רגע לפני כדאי...

קראו עוד >

התחילו אצל קרובי המשפחה
רצוי שהפעמים הראשונות בהן הילד ישן מחוץ לבית יהיו בבתים שהוא כבר מכיר ועם בני משפחה שהוא מרגיש איתם בנוח. שינה אצל חברים יכולה להיות מהנה מאוד – אבל לא כחוויה ראשונית. בכל מקרה כדאי שהלינה הראשונה תהיה במסגרת תומכת, מחבקת ומוכרת, בטח אם מראש הילד לא גילה התלהבות גדולה מהאפשרות לבלות את הלילה מחוץ למיטה הפרטית שלו.

שלחו עם הילד צעצועים וחפצי מעבר אחרים
צעצועים, שמיכות, בגדים או כל חפץ אחר שהילד קשור אליו ואוהב לשחק אתו, יכולים לעזור בהפחתת חרדת הלינה מחוץ לבית. הצעצועים האהובים יכולים להקנות את התחושה שהבית עדיין קרוב, ולהזכיר לו את אותה השגרה שהוא אוהב.

תכננו אטרקציות
אם הילד מסרב לישון בחוץ, אחד הדברים שאפשר לעשות הוא לתכנן מראש אטרקציות שישמחו אותו – כמו לינה על חוף הים או לינה בקמפינג. בכוחן של חוויות ראשוניות מהסוג הזה לייצר חוויות ראשוניות טובות ולאפשר לילד להתגבר על החרדה משינה בחוץ. במיוחד אם לפני השינה יהיה לו זמן להסתובב במקום, לרוץ ולחקור אותו, ולקשר בין הלינה בחוץ לחוויות חיוביות.

אולי יעניין אותך גם:

מעבר לכל הציפיות

מעבר לכל הציפיות

מלחמת כריות, צחוקים, חטיפים, חברים – ילדים אוהבים מסיבת פיג’מות, ובצדק. לעומתם, יש הורים שיעדיפו לרוקן את הים...

קראו עוד >
צרו קשר

ראינו שהתעניינת בכשהילד מפחד לישון מחוץ לבית,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image