הילד ספורטאי מצטיין? כדאי שילך לישון

גם אם בני הנוער שלכם מלאי מרץ ואמביציה, חשוב לדעת: שנת לילה של 8 שעות ויותר תפחית בקרוב ל-70% את הסיכוי לפציעות ספורט.

זמן פציעות

סרינה וויליאמס, אחת הטניסאיות הגדולות בהיסטוריה (אם לא ה…), סיפרה פעם בראיון שהנשק הסודי מאחורי ההצלחה שלה הוא שנת לילה טובה וארוכה.

אין ספק ששינה היא תנאי בסיסי לבריאות טובה והרגשה טובה עבור כל אדם בכל גיל. כשמדובר באנשים שעוסקים בספורט, מחסור בשינה מסכן לא רק את היכולות המוטוריות והקוגניטיביות, הוא עשוי לגרום לפציעות ספורט קשות.

הקשר הזה לא רק נשמע הגיוני, הוא גם מוכח: מחקר שהוצג בשנת 2012 בכנס האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים (AAP) הראה שבני נוער שישנו לפחות 8 שעות בלילה הפחיתו את הסיכוי לפציעות ספורט ב-68% לעומת בני נוער שישנו פחות משש שעות. מחקר נוסף בדק פציעות ספורט בקרב תלמידי תיכון שעוסקים בספורט והראה ששעות השינה היו הגורם המנבא הגדול ביותר לפציעה, אפילו יותר ממספר שעות אימון.

אז איך בדיוק פועל הקשר בין מחסור בשעות שינה לפציעות ספורט?

זמן תגובה

בדומה לתאונות דרכים, גם בפעילות ספורטיבית ירידה בזמן התגובה היא סיפור מסוכן. מחקרים הראו שלעייפות, אפילו אם מדובר בעייפות קלה בלבד, יש השפעה רבה יותר על זמן התגובה מאשר לשתיית אלכוהול.

למעשה, לילה נטול שינה יכול להוריד את מהירות התגובה ב-300%. על פי המחלקה לחקר השינה בבית הספר לרפואה בהרווארד, ערות של יותר מ-22 שעות רצופות יכולה להאט את מהירות התגובה כמו יותר מארבע כוסות משקה אלכוהולי. בדיוק כפי שספורטאי לא מרשה לעצמו לשתות אלכוהול לפני משחק או תחרות, כך הוא לא יכול להרשות לעצמו לא לישון כמו שצריך.

התאוששות ושיקום הגוף

שינה מועטה לא מספקת לגוף את הזמן הדרוש על מנת שהשרירים, הגידים והמפרקים יתאוששו מהפעילות הגופנית המאומצת.

ההשלכות הן חמורות: לא רק שחוסר שינה מגביר את הסיכוי לפציעות, הוא גם מאריך את זמן ההחלמה מהן. טום בריידי, שחקן הפוטבול האגדי, אמר בראיון שבמהלך עונת המשחקים הוא הולך לישון ב-8:30 בערב לכל היותר.

“שינה חייבת לקבל עדיפות גבוהה. זו הדרך היחידה לאפשר לגוף להתאושש כמו שצריך”. אצל בני נוער הסכנה גדולה במיוחד – הם נוטים לעיתים “להגזים” בפעילות הספורטיבית ולעשות מאמץ יתר ולא מקפידים מספיק לנוח ולאפשר לגוף להתאושש.

אולי יעניין אותך גם:

הקשר האמתי בין איכות השינה להתפתחות הילד

הקשר האמתי בין איכות השינה להתפתחות הילד

מה באמת עלול לקרות כשהילדים שלנו לא ישנים טוב, ואיך אנו יכולים לשפר את בריאותם באמצעות הרגלם נכונים?

קראו עוד >

דיוק ומהירות: מחקרים הראו שלאורך ולאיכות השינה יש השפעה על אחוזי הקליעה ויכולת הספרינטים של שחקני כדורסל.

שרי מא, חוקרת באוניברסיטת סטנפורד, עשתה ניסוי בקרב קבוצת כדורסל גברים: בארבעת השבועות הראשונים הם ישנו כרגיל ובשבעת השבועות שלאחר מכן הם האריכו את השינה עד ל-10 שעות בלילה.

המדידות במהלך האימונים באותה תקופה הראו שיפור של יותר ב-9% בספרינטים ובאחוזי הקליעה.

קבלת החלטות

מחסור בשינה מגביר את הפרשת הורמון הסטרס קורטיזול. במקביל, הוא גם מצמצם מאגרי הגליקוגן, שהם מאגרי האנרגיה השרירית שהגוף זקוק להם בזמן פעילות גופנית.

השיבושים האלה מגדיל את הסיכוי לתשישות, אנרגיה נמוכה וריכוז נמוך שמשפיעים על הביצועים וקבלת ההחלטות.

אולי יעניין אותך גם:

מה עושים כשהמתבגר לא נרדם בלילה

מה עושים כשהמתבגר לא נרדם בלילה

כל בני הבית הלכו כבר לישון, אבל רק בחדר של הילד עדיין דולק האור. אם זה נשמע מוכר,...

קראו עוד >

שינוי הורמונלי

במהלך גיל ההתבגרות מתרחשים שינויים הורמונליים רבים שגורמים לבני נוער להיות קצת מגושמים ולא מרוכזים. חוסר שינה מפר את האיזון במערכת החיסונית וגם במערכת ההורמונלית.

הורמוני הגדילה משתחררים בזמן השינה ואם יש פגיעה בתהליכי הגדילה עקב חוסר שינה, הסיכון לפציעות ספורט גובר.

בנייה של מסת עצם

אחד הגורמים העיקריים לפציעות ספורט הוא עצמות חלשות. השינה תורמת משמעותית לתהליך בניית העצמות, כחלק מההפרשה של הורמון הגדילה.

השינה, מסתבר, היא עניין קריטי להצלחה בספורט לא פחות מתזונה וכושר. שינה טובה תעזור לשיפור ההישגים הספורטיביים ומחסור בשינה יפגע בהם ויגרום לפציעות.

למעשה, ספורטאים זקוקים לפחות לשעת שינה נוספת מעל לממוצע הכללי. ספורטאים, רוצים לזנק קדימה? בשלב ראשון, כנסו למיטה.

צרו קשר

ראינו שהתעניינת בזמן פציעות,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image