ולפעמים החגיגה נגמרת: איך מחזירים את הילדים לשגרת שינה?

החזרה לספסל הלימודים כרוכה בחזרה לשעות שינה מסודרות. איך דואגים שהילדים שפרקו כל עול במהלך הקיץ ילכו לישון – ויתעוררו – בשעות סבירות?

מחזירים את הילדים לשגרת שינה

בין הניסיון להצטייד בכל הדרוש לקראת תחילת שנת הלימודים ולעצב מחדש את חדר הילדים, לצד המחשבה כיצד מתגברים על כמות המשימות שהצטברה בעבודה בחודשיים של ג’ינגול משפחתי, מתמודדים הורים רבים עם אתגר נוסף – כיצד מחזירים את הילדים לשגרת שינה מסודרת?

החופש הגדול הוא זמן של נסיעות, בילויים שוברי שגרה וחוויות מרגשות. הוא גם זמן של פריצת גבולות – אכילה לא מסודרת, שעות מסכים מרובות, הירדמות בשעות מאוחרות והתעוררות מאוחרת במיוחד, אפילו בשעות הצהריים. כאשר מדובר בילדים קטנים, קל יותר לנסות לשמור עבורם על שגרת שינה דומה לזו הנהוגה במהלך שנת הלימודים, אך כאשר מדובר בילדים גדולים יותר, הורים רבים מבינים מהר מאוד כי זו משימה כמעט בלתי אפשרית ומשחררים את הרסן.

קיימת חשיבות רבה לחזרה הדרגתית לשגרה תוך כדי השמת דגש על שעות שינה לילדים בצורה מסודרות – בעיקר על מנת להקל בזמן החזרה למסגרות הלימודיות – אבל זו אינה הסיבה היחידה. יציאה משגרת שינה עלולה להוביל לשינה לא מספקת ולפגוע בבריאותם ובהתפתחותם של הילדים ובני הנוער. חשוב לזכור כי שעות השינה המומלצות בכל גיל משתנות: כך, עבור ילדים בני 3-5 מספר שעות השינה המומלץ הוא בין 10 ל-13 שעות ביום, עבור ילדים בגילאים 6-13 מספר שעות השינה המומלץ הוא בין 9 ל-11, ועבור ילדים/נערים בגיל 14-17, מספר שעות השינה המומלץ הוא בין 8 ל-10 שעות ביום.

כיצד מחזירים אותם לתלם?

חזרה הדרגתית
מומלץ לחזור בהדרגה לשגרת שינה יציבה, כמה ימים לפני החזרה למסגרות. חשוב כי ההורים יהיו מסונכרנים בעניין זה ויציגו חזית אחידה. מומלץ לדבר עם הילדים ולהסביר להם כי לקראת החזרה לגן או לבית הספר הם ילכו בימים הקרובים למיטות בשעות בהן הם רגילים ללכת לישון במהלך שנת הלימודים. כאשר מדובר בילדים קטנים, מומלץ להקפיד על חזרה לרוטינת השינה הקבועה בבית, אם יש כזו – מקלחת בשעה קבועה, סיפור ומיטה.

שגרה בכל התחומים
לקראת שנת הלימודים כדאי להקפיד לא רק על שעות שינה לילדים וקימה קבועות, אלא גם על שעות אכילה קבועות, תפקידים קבועים בבית אם נזנחו וכדומה.

מצמצמים מסכים

מחקרים מוכיחים כי קיים קשר ישיר בין חשיפה למסכים ופגיעה באיכות השינה. הקפידו כי הילדים לא ייחשפו למסכים לפחות שעתיים לפני השינה. חשוב להסביר גם לילדים הגדולים כי חשיפה מרובה למסכים מקשה עליהם להירדם והופכת את השינה שלהם לאיכותית פחות.

מורידים הילוך
לקראת החזרה למסגרות החינוכיות כדאי לנסות להקפיד על ערבים רגועים בבית – להשתדל לא לצאת לבילויים משפחתיים, ואף לא לאפשר שינה של חברים בבית, או של הילדים בבתיהם של החברים.

עוזרים למלטונין לפעול
צרו סביבת שינה מתאימה. אור וחושך מסייעים להכניס את הגוף לשגרת שינה וערות – החשיכו את חדרי השינה לקראת הערב. הקפידו כי ילדיכם לא יעסקו בפעילות גופנית בשעתיים שלפני שעת השינה הרצויה, ולא יאכלו מאכלים מעוררים כמו שוקולד, קפאין ועוד.

צרו קשר

ראינו שהתעניינת במחזירים את הילדים לשגרת שינה,
רוצה לדבר על זה?

חייגו 077-2313230 או השאירו פרטים

1
popup-image popup-image